Wyprawka przyszłego_j studenta_ki psychologii. Książki, które przydają się podczas studiowania (nie tylko przed sesją!)

Dokładnie 21 lipca 2015 o godzinie 12.00 odbyła się obrona mojej pracy magisterskiej! Trzęsłam się wówczas jak osika, miałam wrażenie, że nic nie wiem i niczego nie pamiętam. Przez kilka tygodni poprzedzających to wydarzenie, na moim biurku piętrzyły się książki. Te własne, te wyczekane w kolejce w bibliotece, kserówki, notatki. Publikacje, w których znalazłam to, czego szukałam, i kompletne pomyłki. 

Bo widzicie, na początku studiów trzeba było zrobić szkolenie biblioteczne. A że od początku byłam przejęta studiowaniem, to owo szkolenie przerobiłam bardzo dokładnie. Wiedziałam jak zamawiać kopie, w jaki sposób pobrać materiały z archiwum, jak działa system oznaczeń i zwrotów. I wtedy zderzyłam się z kilkoma rzeczami, których nie przewidziałam: notatkami innych studentów, którzy podejmowali próbę lektury przede mną (chociaż czasem notatki kończyły się na enigmatycznym acz romantycznym „kocham cię Anka”), co szalenie mnie rozpraszało. Druga kwestia, o zgrozo, to brak dostępności! Spojrzałam na studencki budżet i jęłam ochoczo wydzielać porcję na pozycje z sylabusów. 

Nie zrozumcie mnie źle. To nie jest historia o zdeterminowwnej studentce, a raczej przestroga. Bo kupiłam książki bardzo różne: takie, do których wracam do dziś, dobre, średnie, złe i beznadziejne, a także takie, których bałam się komukolwiek oddać, w obawie, że przeczyta te banialuki, a wyrzucić szkoda, bo jednak jakieś drzewo dokonało żywota na rzecz tej publikacji, więc do dzisiaj podpierają wszystkie nierówne mogi krzeseł i szafek w moim domu. 

Celem tego tekstu jest po prostu pozwolić na zminimalizowanie błędów w kolejnych pokoleniach. Przedstawiamy listę książek, które mogą przydać się studentom i studentkom psychologii, a także adeptom tej dziedziny. MY, bo do współpracy przy tym tekście zaprosiłam studentkę ostatniego roku psychologii, Kingę Bartkowiak. Tak dla poszerzenia perspektywy i odświeżenia obecnych studenckich must-have’ów. I chociaż lata lecą, pewne rzeczy się nie zmieniają…

Jak na przykład to, że lepiej taniej niż drożej! Tekst ten powstał we współpracy z Wydawnictwem Naukowym PWN, które oferuje Wam 28% zniżki na papierowe pozycje wydane przez nich! Wystarczy że przy zamówieniu posłużycie się hasłem STUDENT2022. Promocja trwa do 5.10.2022! 

Gotowi na serię poleceń? Naprawdę musiałyśmy się nieźle namęczyć z wyborem, zatem przedstawiamy nasze top of the top!

Kinga: Oczekiwanie na rozpoczęcie studiów przynosi tyle samo ekscytacji, co niepokoju i niepewności. Z jednej strony jako studenci_tki nie możemy doczekać się pierwszych zajęć, odkrywania uczelnianego kampusu, rozmów na interesujące nas tematy czy przerw kawowo-herbacianych spędzanych ze znajomymi ze studiów. Z drugiej często pojawiają się obawy dotyczące tego, jak będzie wyglądała nauka i jakie będą formy zaliczeń – w skrócie: czy poradzimy sobie na kierunku, który wybraliśmy_łyśmy. Obawy to część każdej zmiany – to bardzo ludzkie, że w obliczu nowych wyzwań czujemy się różnie. To, co pomagało mi przed rozpoczęciem studiów radzić sobie z niepokojem, to przygotowania.

Z dzieciństwa i czasów nastoletnich pamiętam, że pod koniec sierpnia zaczynało się nerwowe poszukiwanie podręczników. Na studiach sprawa ma się trochę inaczej – na każdym przedmiocie obowiązuje przygotowany przez wykładowcę sylabus, czyli lista wymagań do zaliczenia, zagadnień do nauki, tematów zajęć oraz książek do przeczytania (a najczęściej ich wybranych rozdziałów lub obszernych fragmentów). Niektóre z tych książek towarzyszą studentom_kom podczas wszystkich lat studiowania – przydają się na różnych przedmiotach, podczas przygotowań do sesji, pisania pracy magisterskiej, ale też przed samą obroną, kiedy trzeba przygotować się do zdawania egzaminu dyplomowego. I ja mam takie książki, do których wracałam przez dużą część studiów, do których wracam teraz, już przed ostatnim semestrem studiowania, i do których, jestem o tym przekonana, będę zaglądać po studiach.

Dzielę się z Wami moimi nowymi odkryciami i książkowymi bestsellerami, bez których nie byłoby możliwe przygotowanie na niektóre egzaminy lub które rozwijały moje psychologiczne zainteresowania. Zaznaczam jednak: tylko niektóre z tych książek przydadzą się na pierwszym roku, dlatego przed zakupem podręczników polecam na spokojnie zapoznać się ze swoim planem studiów oraz z sylabusami przekazanymi przez wykładowców.

 

NA POCZĄTKU BYŁA BIOLOGIA

Kinga: Kiedy już jako studentka zaawansowana stażem rozmawiałam z osobami zainteresowanymi studiowaniem psychologii, często słyszałam takie pytanie: “Czy na studiach jest dużo biologii?”. Odpowiedź, jak to u studentki psychologii bywa, brzmiała “To zależy”. I to rzeczywiście zależy, przede wszystkim od tego, co uznamy za dużo i co uznamy za naukę biologii.

Całkiem szczerze trzeba przyznać, że przedmiot, którego wielu_e studentów_ek obawia się najbardziej, to Biologiczne podstawy psychologii. Najczęściej jest realizowany na pierwszym lub drugim semestrze studiów, ponieważ wiedza, którą się wtedy zdobywa, jest fundamentem do dalszej nauki choćby o procesach emocjonalnych czy wpływie stresu na organizm.

“Biblią” przedmiotu jest książka autorstwa Jamesa W. Kalata “Biologiczne podstawy psychologii”. To ogromna cegła pełna przykładów, objaśnień i rysunków, która stanowi kompendium wiedzy dotyczącej procesów biologicznych związanych z psychiką człowieka. Na pewno słyszeliście_ałyście kiedyś o zachowaniach altruistycznych, amnezji, odruchu wzdrygnięcia, fazach snu czy jet lagu. Profesor Kalat wyjaśnia, na czym polegają te zjawiska, od strony biologicznej – procesów mózgowych czy procesów hormonalnych. Nowe wydanie tego podręcznika jest po prostu piękne – ma przejrzystą strukturę, wiele ilustracji i, co bardzo ważne w kontekście tego przedmiotu, zawiera ponad 550 pozycji bibliograficznych wydanych po 2014 roku (a sama bibliografia liczy niemal 100 stron!). Podczas swojego pierwszego semestru nauki korzystałam ze starszego wydania i jestem pod wrażeniem tego nowego – dużo grafik, podsumowania, pytania kontrolne – wszystko to, co tygrysy studiowania lubią najbardziej ;).

Jeśli jesteście szczególnie zainteresowani_e tematem hormonów, jako uzupełnienie wiedzy zawartej w tzw. Kalacie możecie sięgnąć po książkę Joy Hinson i Petera Revena “Hormony”. Na podstawie tego podręcznika powstał odcinek podcastu Gutral Gada – do posłuchania tutaj.

Wspomnienie Asi: Biologiczne podstawy funkcjonowania człowieka to jedyna trója, jaką przyjęłam ze łzami szczęścia w oczach! W przygotowaniach do egzaminu książka Kalata była najważniejszą pozycją. Kiedy zdałam, przeleżała na półce parę lat, aż do momentu w którym… musiałam przygotować się do egzaminu dyplomowego! Wtedy ponownie okazała się bezcenna. 

PODSTAWY PODSTAW

Kinga: Pierwsze dwa semestry studiowania psychologii to czas spędzony na poznawaniu tej fascynującej, ale bardzo rozległej dziedziny. To trochę tak, jakby spośród wielu różnych tortów brać po kawałku i tych kawałków próbować. Do niektórych tortów w toku nauki będziemy wracać – albo na innych zajęciach, albo dlatego, że nas zainteresują. Takim wielosmakowym, psychologicznym tortem jest książka “Psychologia i życie” profesorów psychologii Richarda J. Gerriga i Philipa G. Zimbardo (tego od kontrowersyjnego “eksperymentu” więziennego).

Na pierwszym roku studiów adepci_tki psychologii mierzą się z przedmiotami dotyczącymi podstaw dziedziny i jej historii (np. Wprowadzenie do psychologii, Historia myśli psychologicznej itp.). Niektóre osoby uważają te przedmioty za najbardziej nudne, ale dla mnie były niesamowitym czasem odkrywania, czym psychologia jest i jak bardzo różni się od tego, co o niej zakładałam. Książka “Psychologia i życie” to solidne, rozległe wprowadzenie do psychologii jako dziedziny nauki oraz do psychologii jako obszernego tematu, który ma wiele odnóg – żeby wymienić choć kilka: psychologia społeczna, rozwoju człowieka, zdrowia, sądowa, sportowa, biznesu, kliniczna. Autorzy w sposób kompleksowy przedstawiają najważniejsze zagadnienia psychologiczne – od historycznych korzeni psychologii, przez procesy poznawcze i afektywne, rozwój człowieka, aż po zaburzenia psychiczne i ich terapie. Nowe wydanie zawiera liczne uzupełnienia oraz zmiany poprzednich treści – autorzy starali się umieścić w książce jak najwięcej najnowszych badań dotyczących kwestii społeczno-kulturowych.

Chociaż niejednokrotnie słyszałam o tym podręczniku, to nigdy nie korzystałam z niego podczas zajęć. Poznaję go teraz, na kilka miesięcy przed obroną, i już widzę, że będzie dla mnie świetną lekturą przygotowującą, pozwalającą na przypomnienie sobie najważniejszych informacji ze studiów.

Wspomnienie Asi: mój egzemplarz ma nawet podpis i dedykację od samego prof. Zimbardo! Książka często pojawiała się w sylabusach i regularne do niej zaglądanie, zwłaszcza na początku, pomogło mi wiedzę uporządkować. Podobnie jak Kinga pamiętam, że była w użyciu często podczas przygotowań do obrony!

 

CZŁOWIEK TO ISTOTA SPOŁECZNA I PODLEGA ZMIANOM W CZASIE

 

Kinga: Podążając dalej ścieżką studiowania psychologii, w końcu trafimy na przedmioty skoncentrowane wokół jednego psychologicznego kawałka. Jedne z pierwszych gałęzi dziedziny-matki, które poznamy, to psychologia społeczna i psychologia osobowości. Obie zajmują się tym, jak na co dzień funkcjonuje człowiek – ta pierwsza głównie w kontekście relacji i grup społecznych, ta druga odnosząc się do tego, co sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy.

Zastanawiałeś_aś się kiedyś nad tym, jak to jest, że lubimy niektóre ludzkie cechy, a inne nas odpychają? Dlaczego jako ludzie często jesteśmy podatni na przekazy płynące od autorytetów lub z mediów? Albo jak się rodzą uprzedzenia do wybranych grup? Na te pytania (i tysiące innych) odpowiada psychologia społeczna, a jednym z jej najbardziej znanych przedstawicieli jest Elliot Aronson, amerykański psycholog, autor podręczników psychologii społecznej i badacz takich zjawisk jak zagrożenie stereotypem czy dysonans poznawczy. Na psychologii społecznej na pewno usłyszysz o nim nie raz, a jeśli chcesz poczytać o jego ujęciu tej dziedziny psychologii, zajrzyj do książki “Człowiek istota społeczna”. Dasz wiarę, że jest aktualizowana od… 50 lat?! Najnowsze, dwunaste wydanie książki zostało zredagowane przez Joshuę Aronsona, syna Elliota i również psychologa społecznego. W nowym wydaniu pojawiły się bardziej aktualne badania i odniesienia do gorących zjawisk społecznych, np. porównań społecznych jeszcze częściej i intensywniej dokonywanych, odkąd rozszerza się dostęp do Internetu i social mediów.

Na studiach spotkasz się też z dwoma bardzo ciekawymi przedmiotami dotyczącymi rozwoju człowieka w perspektywie temporalnej – Psychologia rozwoju człowieka i Psychologia osobowości. Oba te kierunki dociekań psychologicznych łączy książka Piotra K. Olesia “Psychologia człowieka dorosłego”. Na studiach czytałam tylko jej fragmenty i to raczej jako lekturę dodatkową – a szkoda, ponieważ jest bardzo ciekawa i wartościowa, zwłaszcza w kontekście spojrzenia na dorosłych ludzi w całości – z ich osobowością, tożsamością, rozwojem w trakcie dorosłego życia (wszak i człowiek 25-letni, i człowiek 70-letni są dorośli) kryzysami oraz w końcu nietypowymi zjawiskami. Bardzo polecam tę książkę, którą też teraz podczytuję i się nią cieszę.

Fun fact od Asi: To jest jedyna książka, którą w wieku szczenięcym zeżarła Buba. Przygotowania do obrony, chwila nieuwagi i… poszła w drobny mak! To świadczy o jej jakości, dookoła leżało wszak wiele innych książek! A może ktoś próbował ogarnąć bardzo dokładnie o co w psychologii społecznej chodzi?

CO MYŚLIMY I CO CZUJEMY

Kinga: Po pierwszej zdanej sesji dostałam od koleżanki kubek z napisem “Wiem, co czujesz, miałam z tego kolokwium”. Idąc na studia psychologiczne, byłam przekonana, że właśnie tym będę się zajmować – tym, czyli, co ludzie czują, jakie towarzyszą im emocje i uczucia w różnych sytuacjach życiowych. Być może, zwłaszcza jeśli myślicie o psychologii głównie w kontekście klinicznym, macie podobne przekonanie, że bardziej z psychologami kojarzy się pytanie “Jak się czujesz?” niż “O czym myślisz?”.

Tymczasem z całą pewnością nie ma psychologii bez mówienia o procesach poznawczych, w tym myślach (zapytajcie o to terapeutę_tkę nurtu poznawczo-behawioralnego! ;)). W końcu na nasze funkcjonowanie na co dzień, a więc rozwój osobowy, wykonywaną pracę, relacje z innymi ludźmi, mają duży wpływ, takie procesy jak uwaga, pamięć, myślenie, podejmowanie decyzji i formułowanie sądów. Psychologia poznawcza nie jest łatwym przedmiotem – nie zawsze bez trudu przychodzi uczenie się o magazynach pamięci, specyficzności kodowania czy teoriach percepcji. Jesteśmy ciągle daleko od pojęcia tego, jak w istocie działa umysł, ale możemy sobie tę wiedzę przybliżać choćby przy pomocy nowego wydania podręcznika “Psychologia poznawcza” autorstwa prof. Edwarda Nęcki i współautorów. Myślę, że to książka przyda się zarówno w toku studiów, jak i przed samą obroną, kiedy czas będzie gonił, a zagadnienia do nauki piętrzyły. Kiedy Szanowna Komisja Egzaminacyjna poprosi o omówienie funkcjonowania procesów uwagi, będziemy pamięcią wracać do “Nęcki” ;).

 

ZGODNIE Z KODEKSEM ETYCZNYM PSYCHOLOGA

Jednym z moich ulubionych przedmiotów na 3. roku studiów była Etyka zawodu psychologa. To nie tylko fascynujący, ale przede wszystkim bardzo ważny przedmiot – pozwala dowiedzieć się więcej o prawnych kontekstach wykonywania tego zawodu oraz o etycznych dylematach, przed którymi stają psychologowie np. podczas świadczenia usług wobec nieletnich czy gdy przeprowadzają badanie naukowe i przetwarzają dane osobowe. To setki różnych sytuacji, w których należy przestrzegać zasad etyki, a o których często nie myśli się w czasie studiów. Etyka zawodu psychologa pozwala osadzić się w tych realiach i pomóc w przyszłości podejmować decyzje zgodnie z etyką i zasadą niekrzywdzenia.

Na zajęciach korzystaliśmy przede wszystkim z dwóch podręczników: “Zawód psycholog” Doroty Bednarek oraz “Etyka zawodu psychologa” Jerzego Brzezińskiego i in. Obie te książki serdecznie polecam – są napisane ciekawie, uzupełnione o zapisy z dokumentów prawnych i studia przypadków. Jestem pewna, że w przyszłości będę do tych podręczników chętnie i często wracać. Rzetelne publikacje dotyczące etyki uprawiania zawodu psychologa na gruncie prawnym są dla nas szczególnie ważne – w naszym kraju nadal brakuje jasnych regulacji prawnych świadczenia usług psychologicznych.

Wspomnienia Asi: W moim programie etyka pojawiła się dopiero na ostatnim roku. Jeżeli wydaje Ci się, że jest to przedmiot mało istotny w obliczu nadchodzącej obrony pracy magisterskiej – nic bardziej mylnego. Opanowując tę wiedzę raz a dobrze i dokładnie, zwiększają się szanse na to, że swoją przyszłą robotę w zawodzie będziesz wykonywać rzetelnie! 

ICD I DSM W DUŻYCH PIGUŁKACH

Kinga: Od pierwszych dni studiowania adepci_tki psychologii zapoznają się z terminologią zaburzeń psychicznych zawartą w dwóch systemach klasyfikacyjnych: ICD (opracowany przez WHO) i DSM (opracowany przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne). Nawet jeśli nie będziecie podążać ścieżką specjalności klinicznej, spotkacie się z tymi klasyfikacjami niejednokrotnie. 

Klasyfikacje mają to do siebie, że powinny być zwarte – są w końcu pomocą diagnostyczną, wspierają w diagnozowaniu poprzez jasne określenie objawów danego zaburzenia i ewentualnie jego typów bądź przydatnych określeń.  Ale objawy to nie wszystko – w rozumieniu zaburzeń psychicznych ważne są również ich etiologie, ich konsekwencje, ich leczenie, to jak pacjenci funkcjonują z nimi na co dzień oraz to, jak diagnozy wpływają na ich relacje społeczne. Słowem: same klasyfikacje to za mało, aby zdobyć wiedzę o trudnościach psychicznych.

Dla mnie dużą pomocą są książki “Psychologia kliniczna” pod red. Lidii Cierpiałkowskiej i Heleny Sęk oraz “Psychologia zdrowia” Ireny Heszen-Celińskiej i Heleny Sęk. To takie podręczniki, do których zaglądam niemal od samego początku studiowania (zresztą, widać to po nich – okładka jednego z podręczników jest sklejona taśmą w koty, bo książka sporo ze mną przeszła przed różnymi egzaminami) i które będą mi jeszcze nie jeden raz towarzyszyć. W “Psychologii klinicznej” znajdziemy rozdziały poświęcone poszczególnym grupom zaburzeń psychicznych i próbie ich kompleksowego zrozumienia – od modeli wyjaśniających ich powstanie po formy terapii i leczenia. “Psychologia zdrowia” przedstawia zdrowie i choroby w szerszej perspektywie, odnosząc się do psychologicznych mechanizmów chorób somatycznych, koncepcji stresu i jego wpływu na organizm czy psychologicznych aspektów opieki zdrowotnej. Pozycja warta zainteresowania, jeśli myślisz o tym, by w przyszłości pracować w obszarze trudności psychosomatycznych.

A PO STUDIACH… RÓŻNE ŚCIEŻKI ABSOLWENTA_KI PSYCHOLOGII 

Kinga: Studia, studia i… po studiach. Czas mija nieubłaganie i ani się obejrzymy będziemy już po obronie (czego serdecznie Wam i sobie życzę). Ale zanim dyplom, to jednak najpierw mamy przed sobą sporo miesięcy na to, by poznać siebie w kontekście przyszłego zawodu – które przedmioty interesują nas najbardziej, w jakich miejscach pracy widzimy siebie po studiach, jak dalej chcemy pokierować swoją psychologiczną pasją i karierą. U mnie te pytania mnożyły się i mnożyły, a trzon odpowiedzi pozostawał ten sam: wiedziałam, że chcę pracować z osobami dorosłymi i że będzie to raczej zakres psychologii klinicznej niż rozwoju osobistego, ale każdy z nas ma swoją drogę. I Ty też zaczniesz ją już niedługo odkrywać, co, mam nadzieję, będzie dla Ciebie fajną przygodą.

Tych psychologicznych stron, w kierunku których można podążać, jest tak wiele, że nie jestem w stanie wymienić ich wszystkich, ale poniżej krótko opisuję cztery z nich wraz z lekturami pozwalającymi pogłębić temat.

 

Psychologia sądowa

Kinga: Przepraszam, czy są na sali fani_ki true crime? To piątka! Tydzień bez odsłuchania odcinka podcastu o sprawach kryminalnych uważam za stracony. Być może idziesz na psychologię z myślą o dogłębnym studiowaniu jej sądowej odnogi. Jeśli tak, to 1000-stronicowa książka “Kliniczna psychologia sądowa” Danuty Rode i in. powinna, co najmniej na początku, zaspokoić Twoją ciekawość. 

 

Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży

Kinga: Pewnie słyszałeś_aś o trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się psychiatra i psychologia dzieci i młodzieży w Polsce. Potrzeba nam wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą zasilali oddziały i poradnie zdrowia psychiczne przeznaczone dla najmłodszych pacjentów. W książce “Psychologia kliniczna dzieci i młodzieży” pod naukową redakcją Iwony Grzegorzewskiej, Lidii Cierpiałkowskiej i Anety R. Borkowskiej znajdziesz kompleksowo opracowane zagadnienia dotyczące psychopatologii rozwojowej, rozwoju w okresie dzieciństwa i dorastania, diagnozy klinicznej młodszych pacjentów, etycznych aspektach pomocy psychologicznej dzieciom i ich rodzicom czy opisy klinicznych problemów, z jakimi zmagają się dzieci i młodzież.

 

Praca z osobami uzależnionymi od substancji i behawioralnie

Kinga: Jeżeli podczas studiów obierzesz ścieżkę kliniczną, spotkasz się z przedmiotem dotyczącym uzależnień. Być może właśnie wtedy zdecydujesz, że chcesz podążać dalej w tym kierunku i zaczniesz szukać więcej informacji na temat uzależnień, ich mechanizmów powstawania oraz sposobów leczenia. Możesz wówczas sięgnąć po dwie książki dotyczące tej tematyki: “Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu” Lidii Cierpiałkowskiej i Jana Chodkiewicza oraz “Uzależnienia behawioralne” Iwony Grzegorzewskiej i Lidii Cierpiałkowskiej. Ta pierwsza w całości poświęcona jest zaburzeniom używania alkoholu i była głównym podręcznikiem na przedmiocie Uzależnienia na moim roku – o tym, że lektura mi się podobała świadczą liczne zakreślenia w środku ;).

Wspomnienia Asi: Lektura „Uzależnień behawioralnych” była dla mnie jak odkrywanie całkiem nowego świata! Intensywnie korzystam z tej książki także dziś, w praktyce psychoterapeutycznej. 

 

Psychoterapia

Kinga: Wielu_e moich kolegów_żanek myśli o tym, żeby po studiach rozpocząć szkołę psychoterapii, a niektórzy są już w trakcie takiego szkolenia. Studia psychoterapeutyczne trwają 4 lata i są prowadzone w konkretnym nurcie, np. psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym, systemowym. Jeśli interesujesz się psychoterapią i widzisz dla siebie właśnie tę drogę, możesz sięgnąć po książkę Szymona Chrząstowskiego “Nie tylko schemat”. To lektura zwłaszcza dla osób, które interesują się nurtem systemowym lub pracą z rodzinami.

CZY WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI PSYCHOLOGICZNE PRZED PÓJŚCIEM NA STUDIA?

Kinga: Być może właśnie teraz zadajesz sobie pytanie, czy opłaca Ci się czytać książki psychologiczne przed pójściem na studia. Też się nad tym zastanawiałam i ostatecznie w wakacje przed rozpoczęciem studiowania wypożyczyłam kilka podręczników w bibliotece. Z perspektywy czasu myślę, że to był dobry pomysł – przejrzałam je, przeczytałam fragmenty, zapoznałam z kilkoma terminami. Co jednak ważne, z zakupami wstrzymałam się do momentu pierwszych zajęć i przeczytania sylabusów. Wtedy już wiedziałam, które książki mi się przydadzą i które chce mieć w swojej biblioteczce. Te, które ukazały się nakładem wydawnictwa PWN, a z których najczęściej korzystałam lub korzystam nadal, to: “Biologiczne podstawy psychologii”, “Psychologia kliniczna”, “Psychologia zdrowia”, “Etyka zawodu psychologa”, “Zawód psycholog” i “Uzależnienie od alkoholu. Oblicza problemu”.

Jeśli miałabym podzielić się radą starszej koleżanki-studentki, to z mojej perspektywy warto kupić te książki, o których wiemy, że przydadzą nam się nie tylko przed sesją, ale z których będziemy czerpać wiedzę przed obroną, w późniejszej pracy lub… dla przyjemności. Tak, tak, niektóre podręczniki psychologiczne są tak ciekawie napisane, że można je czytać do poduszki ;).

Jako że post powstał we współpracy z Wydawnictwem PWN, zostawiam zniżkę przygotowaną przez Wydawnictwo: na hasło STUDENT2022 otrzymasz 28% zniżki (rabat naliczany od ceny podstawowej) na książki drukowane w księgarni internetowej wydane przez PWN (w sklepie znajdują się książki wydane również przez inne wydawnictwa – rabat dotyczy wyłącznie tych wydanych przez PWN). Rabat obowiązuje do 5 października 2022 roku.

Jeśli masz pytania dotyczące lektur na studiach albo samego studiowania (jestem studentką SWPS-u w Poznaniu), pisz śmiało w komentarzu albo na adres biuro@joannagutral.pl. Postaram się odpowiedzieć jak najszybciej :).

Od Asi: Drodzy rodzice, opiekunowie i przyjaciele osób studiujących! Śmiało korzystajcie z powyższych poleceń. Bo akurat to co pamiętam bardzo dobrze w okresie studiowania, to to, ile siły dodawały wszystkie sygnały, słowa, znaki otuchy, trzymanych kciuków i zagrzewania do boju!

 

Trzymamy za Ciebie kciuki!

 

** Post napisany przez Joannę Gutral, psycholożkę, psychoterapeutkę i dydaktyczkę oraz Kingę Bartkowiak, studentkę ostatniego semestru studiów psychologicznych o specjalności klinicznej dorosłych na USWPS w Poznaniu.

Brak komentarzy

Napisz komentarz