Psychoterapia. Co to właściwie jest? Rozmowa z dr hab. Agnieszką Popiel, prof. Uniwersytetu SWPS i dr Ewą Pragłowską

Ej, zastanawia Was dlaczego nie ma ustawy o zawodzie psychoterapeuty?
No właśnie mnie też.

I tak sobie pomyślałam, że w chaosie dyskusji o kulturze terapeutycznej tracimy z pola widzenia jedną ważną rzecz: czym w zasadzie jest psychoterapia. 

No więc postanowiłam nagrać o tym odcinek, a do rozmowy zaprosiłam osoby, które w moim kształceniu były (a w pracy nadal są) największymi autorytetami w tej dziedzinie: dr hab. Agnieszkę Popiel, prof. Uniwersytetu SWPS i dr Ewę Pragłowską.

I po prostu chciałam uzyskać odpowiedzi na bardzo proste pytania: co to psychoterapia, kim jest psychoterapeuta, dlaczego tak trudno wypracować przepisy regulujące zawód?

To jest długa i zawiła rozmowa, ale wierzę, że przy odpowiednim poziomie skupienia pozwoli i Wam poukładać w głowie te puzzle.

I wiecie, co mi jeszcze po tej rozmowie zostało? Że sami, jako specjaliści i pacjenci_tki nie zadbamy o przestrzeń na dyskusje o regulacjach w opiece nad zdrowiem psychicznym, o realne programy dotyczące leczenia i profilaktyki zdrowia psychicznego, to guzik z tego wyniknie na kolejne lata.

To jak odpalamy i przesyłamy dalej w świat? W komentarzach rozpoczynamy dyskusję za 3, 2, 1… zawsze wtedy kiedy jesteście gotowi 😉 Pogadajmy!

#zdrowiepsychiczne #psychoedukacja #psychoterapia #psychologia #podcast #rozmowa 

dr hab. Agnieszka Popiel, prof. Uniwersytetu SWPS – Doktor nauk medycznych, lekarz psychiatra, psychoterapeutka (certyfikaty PTTPB, SITCC, EABCT), superwizorka (PTTPB) terapii poznawczo-behawioralnej. W praktyce klinicznej koncentruje się na zaburzeniach lękowych, związanych z traumą i stresem. Prowadzi superwizje i metasuperwizje praktyki klinicznej. Na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS kieruje (wspólnie z dr Ewą Pragłowską) studiami podyplomowymi: Szkołą Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej, studiami podyplomowymi w superwizji psychoterapii poznawczo-behawioralnej oraz Centrum Badań Klinicznych i Doskonalenia Psychoterapii.

dr Ewa Pragłowska – Doktor nauk humanistycznych, specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeutka i superwizorka psychoterapii poznawczo-behawioralnej.

Posiada certyfikaty: psychoterapeuty Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB), European Association for Behavioural and Cognitive Therapies, Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz superwizora-dydaktyka PTTPB. Superwizorka i psychoterapeutka w programie badawczym TRAKT dotyczącym m. in. skuteczności terapii metodą przedłużonej ekspozycji u pacjentów z PTSD. Współkieruje podyplomową Szkołą Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS w Warszawie, Sopocie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu i Rzeszowie oraz studiami w superwizji terapii poznawczo-behawioralnej. Zajmuje się psychoterapią poznawczo-behawioralną w praktyce klinicznej, badawczej, terapeutycznej i superwizyjnej.

Możesz posłuchać także na:

Brak komentarzy

Napisz komentarz