Prezentownik 2023, czyli Mikołajowi i psyche na ratunek!

Co roku obiecuję sobie, że w tym roku, to już na pewno wszystko ogarnę szybciej, a… wychodzi jak zwykle. 

Doczytywałam różne książki, aby koniec końców pochylić się nad selekcją takich, które mogą pasować dla różnych osób, a nawet na różne okazje.

A że najbliższą jest akcja świąteczna, przedstawiam sześć bardzo subiektywnie wybranych propozycji książkowo-magazynowych oraz trzy propozycje niematerialne, acz znaczące w kontekście budowania relacji i wsparcia dla zdrowia psychicznego. Prezenty można dowolnie mieszać, kompilować, układać w zestawy lub dawkować po trochu – niechaj to już będzie Wasza inicjatywa, Mikołaje 😉

Zacznijmy zatem od…

Kategoria: książka

Pogoda za oknem, smakowite poświąteczne pozostałości gastronomiczne i ciepło kocyka to idealny moment aby na chwilę oddać się uciechom podróży w świat słowa pisanego. A że przy okazji można zgłębić wątki, które interesują nas hobbystycznie lub zawodowo… no cóż! Mnie dwa razy zachęcać nie trzeba. 

Kolejność prezentowanych materiałów jest zupełnie losowa, acz zwróćcie uwagę na moje delikatne sugestie, kogo mógłby ucieszyć ów prezent. 

  • Dla wnikliwych i systematycznych

William A. Hattos Jak powstaje ludzki mózg wyd. PWN

Nie lada gratka dla tych, którzy potrzebują poznawać rzeczy od podszewki. Dość już masz plotek o tym, że człowiek wykorzystuje tylko 10% swojego mózgu? Słusznie. 

Ci którzy studiowali psychologię wiedzą, że biologiczne podstawy działania mózgu to twardy orzecz do zgryzienia. Tylko z tą książką, nie musisz ani studiować psychologii, ani płakać nad zrozumieniem złożoności funkcjonowania przeszczepów ektodermalnych. Dlaczego? Bo prościej już się nie da! Książka pokazuje powstawanie mózgu w ujęciu biologicznym i ewolucyjnym od zapłodnienia do narodzin. Czym jest mózg zanim de facto stanie się mózgiem, w popularnym rozumieniu? 

Czyta się trochę jak powieść sci-fi patrząc jak niesamowita może być nasza biologia!

  • Dla terapeutów z zamiłowaniem do Trzeciej Fali:Dla terapeutów z zamiłowaniem do Trzeciej Fali

Russ Harris ACT skoncentrowana na traumie wyd. GWP

Dawid Podsiadło śpiewał, że nie ma fal, ale nie zgodzi się z tym część terapeutów poznawczo-behawioralnych. Do trzeciej fali zalicza się właśnie ACT – terapia akceptacji i zaangażowania.

W tym ujęciu Russ Hurris przedstawia metody i techniki pracy z osobami, które doświadczyły traumatycznych wydarzeń, w efekcie czego zmagają się z pogorszeniem funkcjonowania psychicznego.

Książka dedykowana jest specjalistom pracującym w obszarze zdrowia psychicznego. Zawiera bogate źródła technik i narzędzi, które wplecione w konceptualizację mają szansę wspierać relację terapeutyczną i proces wracania do zdrowia oraz psychicznej równowagi.

Dla tych, którzy potrzebują posłuchać autora, Russa Harrisa w akcji odsyłam do odcinka mojego podcastu z jego udziałem (odc. 32 – Zderzenie z rzeczywistością).

  • Dla nastolatków (i ich opiekunów)

Honnen, J. Gilmour i T. Murphy Niezwykły mózg nastolatka wyd. PWN

Że burza hormonów i te sprawy? Czy my, boomerzy, pamiętamy jeszcze, co się z nami działo w nastoletnim okresie? Czy wspominamy to z czułym uśmiechem na ustach, czy raczej rwąc włosy z głowy?

Żałuję, że kiedy próbowałam “ogarnąć” nastoletni świat nie było tego podręcznika ćwiczeń, który synchronicznie tłumaczy, a dzięki ćwiczeniom pozwala także doświadczyć, mechanizmy biologiczne, poznawcze, a także czynniki środowiskowe. Albo, że nie było wokół mnie zbyt wielu dorosłych, którzy przeczytaliby taki podręcznik właśnie.

Książka teoretycznie dedykowana jest opiekunom (rodzicom, nauczycielom, towarzyszom) nastolatków, ale uważam, że to fantastyczna lektura do wspólnego czytania i wspierania nastolatków w rozwojowych wyzwaniach. Na końcu książki dostępne są materiały do ćwiczeń, które odpowiednio zamodelowane mogą być wspierające dla młodych ludzi u progu dorosłości. 

  • Dla znających wagę konceptualizacji (czyli dla terapeutów)

S.G. Hofmann, S.C. Hayes, D.N. Lorscheid Terapia oparta na procesach w praktyce wyd. GWP

Czy kiedy moi superwizorzy powtarzali, że konceptualizacja ma znaczenie, z lekka im nie dowierzałam? Oczywiście. Ale skubani mieli rację.

Ta książka jest jedną z niewielu, które doskonale tłumaczą w jaki sposób elementy funkcjonowania pacjenta wpływają na siebie nawzajem prowadząc do np. nawrotu objawów lub podtrzymania zaburzenia. I tłumaczy to w sposób mistrzowski – powołując się na najnowsze badania, pokazując liczne przykłady i serwując dopasowane do nich narzędzia.

Nie przesadzę mówiąc, że jest to MUST HAVE terapeuty poznawczo-behawioralnego!!!

Jeżeli nadal nie jesteście przekonani, odsyłam do odcinka (odc. 54 – Wszystko jest procesem…), który nagrałam z Martą Cieśla, psycholożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, gdzie niniejsza książka była naszą silną inspiracją i motywacją do rozmowy o znaczeniu konceptualizacji w procesie terapeutycznym. 

  • Dla tych, którym bliska myśl analityczna

Skowrońska i W. Łodej-Sobańska (red. naukowa) Superwizja psychoterapii wyd. PWN

Nie wiem, czy i na ile, jako terapeutka poznawczo-behawioralna mam zasoby aby ocenić tę książkę, ale powiem Wam jedno: przyjemnie było czytać o wielu niepewnościach, które mogą towarzyszyć w procesie psychoterapii. Niepewnościach, które powstają w efekcie starań o jak najlepszą jakość usług.

Intensywnie myślę o superwizorskiej karierze i jeżeli i Wam bliskie są takie plany, to uważam, że warto zapoznać się z tą pozycją. Superwizja pracy terapeuty jest niezwykle istotnym elementem pracy klinicznej.

  • Dla wymagających o wielu zainteresowaniach

Prenumerata magazynu Pismo

Z miłością do magazynu Pismo nie kryłam się nigdy… i sama krzyknęłam radośnie nad geniuszem kreatywnej myśli prezentowej odkrywając, jak trafiony mógłby być to prezent dla bliskiej mi osoby!

Nie będę zatem w tym zachwycie sama i serdecznie rekomenduję ten prezent także Wam. Dajesz prezent raz, a radość trwa cały rok wraz z okresem trwania prenumeraty. Czy może być lepiej?

Prenumeratę zakupisz na stronie magazynu (w wersji online lub online + papier).

A jeżeli prezenty papierowe są dla Was nie dość atrakcyjne lub planujecie je dodać jako dodatek do czegoś wyjątkowego, podrzucam kilka pomysłów, z których sama korzystam w tym roku…

Kategoria: niematerialne, a od serca

  • Bilet na…

Wspólną kolację, śniadanie do łóżka, długi spacer, sesję przytulania, wspólne oglądanie serialu, partię szachów… niech poniosą Was wodze fantazji i znajomość osoby obdarowywanej. Co lubi? Co lubicie robić razem? Na co brakowało czasu w ostatnim okresie?

Ilość i rodzaj biletów zależy tylko od Ciebie! 

Pamiątka, bliskość i korzyści dla relacji – bezcenne.

  • Ludzie listy piszą

Kiedy ostatni raz wysłałeś_aś komuś kartkę lub napisałeś_aś list? Czy w dobie maili i szybkich, krótkich wiadomości nie byłoby przyjemnym wyjąć ze skrzynki coś, co przebyło długą (lub niekoniecznie) drogę, by trafić bezpośrednio w ręce adresata? Co napisał_abyś w takiej korespondencji?

  • Kartka na różne okazje

Przygotuj pudełko, kilka kopert i kartki papieru/zdjęcia z obdarowywaną osobą lub ważnymi dla Was momentami/miejscami. Zastanów się, w jakich momentach te wspomnienia mogą być dla tej osoby wspierające. Liścik ze zdjęciem “na dzień pełen stresu” czy “przed dużym wyzwaniem” albo “na brak sił witalnych”, “moment kryzysowy” lub “czas na relaks” mogą być małym zestawem ratunkowym w apteczce przyjacielskiego wsparcia okołopsychologicznego.

Dajcie znać, czy Wasz Mikołaj odetchnął z ulgą korzystając z tej listy, a ja już zbieram pomysły na kolejny rok.

Wasza psycho-pomocnica Mikołaja 🙂 

Brak komentarzy

Napisz komentarz