Myśli samobójcze. Czy jesteśmy w stanie o nich rozmawiać? Rozmowa z Halszką Witkowską

Dużo mówimy o zdrowiu psychicznym, że jest ono ważne, że jest integralną częścią ZDROWIA, że należy mieć je na uwadze nie tylko od święta. Dużo mówimy o dobrostanie, regulacji napięcia, samotrosce. To wszystko jest ważne. Ale w przededniu wigilii Dnia Zdrowia Psychicznego pragnę zaznaczyć, że zaburzenia i choroby psychiczne są także śmiertelne. I to z wielu powodów: wpływu zdrowia psychicznego na somatyczne, izolację społeczną jako czynniki prewencyjny i wspierający leczenie, ale także ze względu na ryzyko myśli i prób samobójczych. 

Wiecie, że nie jestem fanką słów trigger warning, ostrzegania, ale jeżeli czujesz, że obecnie nie jesteś w stanie słuchać tego odcinka po prostu go wyłącz. Jeżeli jednak zmagasz się z myślami samobójczymi lub jest ktoś taki w Twoim otoczeniu albo po prostu, chcesz wiedzieć jak reagować, zapraszam Cię do wysłuchania tej rozmowy. Dla tych, którzy potrzebują natychmiastowego wsparcia, odsyłam do strony www.zwjr.pl a także do mojego bloga www.joannagutral.pl/wsparcie – tam znajdziecie numery interwencyjne i pomocowe. 

 

O myślach „S” – bo tak często opisywane są w terapeutycznych notatkach i szpitalnych epikryzach – o rezygnacji i cierpieniu psychicznym, poszukiwaniu leczenia i wsparcia porozmawiam z moją i Waszą dzisiejszą gościnią – dr Halszką Witkowską, suicydolożką, Ekspertką Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie

Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, Sekretarz Zarządu Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, Wykładowczynią na Wydziale Artes Liberales UW, kierowniczką projektu Życie warte jest rozmowy, Pomysłodawczynią i koordynatorka pierwszej w Polsce platformy edukacyjno-pomocowej dla osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich www.zwjr.pl

 

A pretekstem do rozmowy jest książka Myśli samobójcze. Jak pokonać ból emocjonalny, odzyskać siłę i przywrócić życiu sens, która ukazała się nakładem patrona dzisiejszego odcinka, czyli wydawnictwa GWP. Książkę objęłam patronatem i serdecznie polecam ją tym, którzy w przebiegu swojej terapii zmagają się z myślami samobójczymi, a także ich bliskim. I przypominam: książka nie zastąpi leczenia psychiatrycznego ani psychoterapii. W przypadku zagrożenia życia i zdrowia należy bezwzględnie zadzwonić pod numer alarmowy 112.




Możesz posłuchać także na:

Brak komentarzy

Napisz komentarz