W poszukiwaniu klucza. Rozmowa z Cleo Ćwiek i Agatą Trebuchowską

Zazwyczaj tytuły dla odcinków, które są rozmową, wymyślam po nagraniu. No bo skąd wiedzieć a priori w którą stronę skręci rozmowa i o czym będą mówić moi goście?

Kiedy dostałam tę książkę, nie zapamiętałam tytułu. Mówiłam o niej “rozmowa Cleo Ćwiek z Agatą Trzebuchowską”. Książka jest bardzo dobrze napisana, tak jakby podsłuchiwało się intymną rozmowę dwóch przyjaciółek w kawiarni. Czasami nawet czułam się jak podglądaczka, zgłębiając zapis przeżyć i przemyśleń zupełnie obcej mi osoby. Od tego są przecież social media (ha ha) a nie książki!

Spotkałyśmy się w studio i wtedy pomyślałam sobie, że ta rozmowa jest o próbie poszukiwania klucza. I have no clue – tak często mówię do mojego męża. No bo wydawać, by się mogło, że do tajemnych wrót z napisem “jak żyć” jest jeden duży, mosiężny klucz i że kiedyś w końcu się go znajdzie, a wówczas świat zaczyna być dużo prostszy. Podczas tej lektury ponownie uświadomiłam sobie, jak naiwnie romantyczne jest to spojrzenie i że tych kluczy to się zbiera po drodze tysiące. Mało tego, czasami do niektórych furtek, bram i wrót kluczy nigdy nie udaje się odnaleźć (tak jak mi do zapięcia od komunijnego roweru) i wówczas można iść dalej, szukać nowych, wracać, zmieniać zdanie, sprawdzać nowe drzwi, wychodzić i je za sobą zamykać, albo nie zamykać, albo trzasnąć z przytupem, albo delikatnie domknąć. 

No więc taką sobie ułożyłam narrację podsumowującą naszą rozmowę i analogię do tytułu.

Tworząc okładkę do podcastu dojrzałam wreszcie, że tytuł tej książki to nie “Clue” a “Clou” – najważniejsza albo najciekawsza część czegoś, sedno. I kiedy już myślałam, że całą moją pieczołowicie ułożoną narrację szlag trafił, to pomyślałam sobie, że najciekawsze w byciu sobą jest odkrywanie tego, kim się jest.

Zapraszam, na rozmowę z Cleo Ćwiek, modelką, podcasterką i założycielką fundacji Można Zwariować oraz Agatą Trzebuchowską, dziennikarką, reżyserką i scenarzystką filmową. Obie panie są autorkami książki “Clou. Jak być sobą, gdy jesteś wszystkim innym”. 

 

Sponsorem tego odcinka jest Wydawnictwo Agora #reklama #wspolpracaplatna

Możesz posłuchać także na:

Brak komentarzy

Napisz komentarz