Dlaczego wstydzimy się prosić o pomoc? Rozmowa z Dobrosławą Gogłozą

Brené  Brown, jedna z najchętniej czytanych amerykańskich psycholożek, od dwóch dekad zajmuje się badaniem wstydu, odwagi, wrażliwości i empatii. Z badań Brown wynika, że proszenie o pomoc, kiedy tego potrzebujemy i przezwyciężanie związanego z tym wstydu, to kluczowe czynniki budujące naszą odporność psychiczną i dobrostan. Pozwalają one dostosować się nam do zmieniających się warunków życia i przeciwności losu, które doświadczają każdego.
 
Serwis pomagam.pl rozpoczął właśnie kampanię pod hasłem – “Jutro to mogę być ja i poproszę o pomoc. Bez wstydu. Nie oceniam. Pomagam.” Inspiracją do tej kampanii był insight z analizy wybranych zbiórek na Pomagam.pl w 2023 roku oraz z bezpośredniego kontaktu z osobami zakładającymi zbiórki. Wysnuwał się z tego jeden ważny wniosek: chętnie pomagamy innym, ale proszenie o pomoc dla siebie bywa trudne.

Temu dlaczego tak jest postanowiłam się przyjrzeć z moją gościnią:

Dobrosława Gogłoza jest dyrektorką zarządzającą serwisu Pomagam.pl, prezeską Fundacji Pomagam.pl, oraz założycielką agencji All Hands, która specjalizuje się w promowaniu biznesów, mających pozytywny wpływ na świat. Założyła serwis Doing Good, który pomaga znaleźć pracę w branżach działających na rzecz ludzi, klimaty czy rozwoju demokracji. Była założycielką i wieloletnią prezeską Stowarzyszenia Otwarte Klatki, organizacji zajmującej się ochroną zwierząt hodowlanych, która została
uznana za jedną z najskuteczniejszych na świecie.

W odcinku trochę doświadczenia, sporo psychologicznych mechanizmów stojących za pomaganiem, ale i nasze doświadczenia oraz wątpliwości.

Korzystaliście kiedyś z crowdfundingu? Pomagaliście lub sami potrzebowaliście wsparcia?

Odcinek powstał pod patronatem i we współpracy z serwisem pomagam.pl

Możesz posłuchać także na:

Brak komentarzy

Napisz komentarz